Światło bliższe naturalnemu

  PDF

Jakość światła – czynnik, który nie jest dotychczas brany pod uwagę!
Jasne, wesołe wnętrza swój wygląd zawdzięczają głównie światłu jakie je oświetla. Im wyższy wskaźnik CRI (Color Rendering Index) tym są prawdziwsze, bardziej naturalne kolory przedmiotów, sprzętów i ludzi. Jest to ważne nie tylko w sklepach, halach targowych aby w atrakcyjny sposób przedstawić np. owoce na wystawie, ale również w domach gdyż nastrój zależy od oświetlenia. Istnieją na rynku lampy o doskonałym CRI (100) lecz są drogie i mało efektywne (lampy halogenowe).

TANIO


NIŻSZE KOSZTY EKSPLOATACJI

Lampy fluorescencyjne mają już obecnie trzynastokrotnie dłuższy czas życia w porównaniu do standardowych lamp żarowych. Zużywają jedynie 10 % energii w porównaniu do lamp żarowych do wyemitowania tego samego strumienia światła. Zatem, można powiedzieć, że oszczędzają czas i pieniądze, bo zmniejszają zużycie energii i dłużej służą nam w domach. Wymiana lamp w domu (nie licząc ceny zakupu lamp) da wysoki wskaźnik rentowności przy obecnych cenach energii.

ZDROWO


DOBROCZYNNY WPŁYW ŚWIATŁA

Warto wiedzieć, że źródła emitujące białe światło wykorzystywane są nie tylko do celów oświetleniowych, ale również do celów terapeutycznych. Stanowią główna metodę leczenia sezonowej depresji (SAD – Seasonal Affective Disorder).  Do uzyskania takiego światła używa się źródeł fluorescencyjnych (świetlówki) bądź diod LED. W jednym i drugim przypadku za wytworzenie spektrum światła białego odpowiadają odpowiednie mieszanki luminoforów.

EKOLOGICZNE


LUMINOFORY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Większość z popularnych, komercyjnych luminoforów w jest dalszym ciągu optymalizowana dla wzbudzenia przy pomocy linii 254 nm par rtęci. Ze względów ochrony środowiska konieczne jest jak najszybsze odejście od tego rozwiązania.
Pozbycie się z lamp czynników trujących środowisko naturalne (zwłaszcza rtęci i ołowiu) pozwoli cieszyć się przyszłym pokoleniom daleko zdrowszym i bezpieczniejszym światem.